Vanliga frågor om flyttning

De viktigaste frågorna och svaren om flytt och förvaring

FAQ Flyttning - Vanliga frågor

Kan jag flytta med Tischendorf endast i Kiel och Tyskland?

Nej, vi har arbetat f√∂r v√•ra kunder √∂ver hela v√§rlden i m√•nga √•r, oavsett om det √§r London, Oslo, Paris, New York, Rio de Janeiro, Kapstaden eller Sydney, vi flyttar dig dit och tillbaka igen, men naturligtvis ocks√• fr√•n L√ľbeck till M√ľnchen eller fr√•n K√∂ln till Berlin.

Vem är min kontaktperson under flytten?

Från den första kontakten till slutförandet av allt arbete kommer du alltid att ha samma flyttkonsult. Detta garanterar att ingen information går förlorad och att du som kund får ett optimalt bemötande. Vid behov kan du naturligtvis också få hjälp av de andra Tischendorf-medarbetarna.

Vilka är kvalitetsstandarderna på Tischendorf?

Alla verksamheter inom confern är certifierade enligt ISO 9001:2015 och granskas regelbundet av en oberoende certifieringsorganisation för att kontrollera att de fastställda kvalitetsspecifikationerna följs. För att ständigt förbättra vår kvalitet genomför vi också omfattande kundundersökningar. Resultatet: över 95% av våra kunder skulle flytta med oss igen.

Kan jag dra av flyttningar från min skatt?

Fastighetsmäklaren kräver provision, flyttfirman lön och den tidigare hyresvärden kosmetiska reparationer - en sådan flytt kostar pengar. Det finns åtminstone stöd från skattemyndigheterna, även om du flyttar av privata skäl. Men om du inte är uppmärksam kan du gå miste om skattefördelarna. Du kan läsa mer om detta här.

Hur mycket kommer min flytt att kosta?

Flyttpriset best√•r av m√•nga faktorer. Vid sj√§lva transporten (lastning - transport - lossning) √§r det framf√∂r allt avst√•ndet som √§r avg√∂rande, f√∂rutom flyttvolymen. Ytterligare faktorer √§r, om s√• √∂nskas, packning och uppackning, demontering och montering av m√∂bler samt best√§llning av f√∂rpackningsmaterial. Inr√§ttandet av en zon med f√∂rbud mot stopp, transport av pianon eller flyglar eller tillf√§llig lagring av flyttgodset √§r ocks√• relevanta punkter f√∂r fastst√§llandet av flyttpriset. Tischendorf Umz√ľge ger dig g√§rna en bindande offert, kontakta oss.

När måste jag börja planera flytten?

Det är bäst att börja planera fyra till fem veckor före flytten. Detta ger dig och oss tillräckligt med tid för att diskutera alla relevanta punkter och organisera allt som behövs. I enskilda fall är det naturligtvis också möjligt att reagera med kortare varsel. Det är bäst att kontakta en av våra flyttkonsulter direkt och fråga om det önskade datumet fortfarande är möjligt.

Hur bestämmer jag min flyttvolym?

Det enklaste och snabbaste sättet är att använda Tischendorf-kalkylatorn. Vi tillhandahåller detta här på webbplatsen i toppen och i navigeringen. Alternativt kan du också få en flyttskanning skickad till dig, fylla i den och skicka den till oss. Om du har några ytterligare frågor, tveka inte att kontakta våra rådgivare.

Kan jag hyra eller köpa förpackningsmaterial av er?

Om du vill kan vi naturligtvis ge dig vårt professionella förpackningsmaterial i god tid före flytten så att du kan packa i lugn och ro. Om du är osäker på den ena eller andra varan hjälper vi dig gärna att packa den.

Hur är jag skyddad mot skador som orsakas av en flytt?

Speditörens juridiska ansvar föreligger automatiskt och kräver inget separat avtal. Den är dock begränsad i fråga om skäl och belopp (§§ 451 ff. HGB). För att du ska slippa alla tänkbara olägenheter i händelse av skada erbjuder vi en särskild transportförsäkring vars täckning är betydligt större än de lagstadgade ansvarsbestämmelserna. Fråga bara din flyttrådgivare om detta.

Kan jag lagra mitt flyttgods tillfälligt hos er?

Om du inte kan lossa ditt flyttgods direkt, t.ex. för att din nya lägenhet fortfarande är under renovering eller för att du ännu inte har hittat en ny lägenhet på din destination, är du välkommen att använda vår lagringstjänst. Vi hjälper dig också gärna med partiell förvaring under din utlandsvistelse. Om du har några frågor om förfarandet och de möjliga lagringsplatserna kan du kontakta din flyttrådgivare.

√Ąr din uppskattning bindande?

Ja, priset är bindande på grundval av de avtal som ingåtts fram till det angivna datumet. Om det senare sker några ändringar, t.ex. om det krävs ytterligare tilläggstjänster eller om flyttvolymen ändras, ger vi dig gärna ett nytt erbjudande. Om ytterligare arbete krävs under flytten kommer detta att faktureras i efterhand i enlighet med den faktiska utgiften.